CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu Seçim ve Sandık Güvenliği Önlemlerini Basın Toplantısıyla Açıkladı: "İzmirlilerin İçi Rahat Olsun. 40 Bin Kişilik Bir Orduyla Sandıklarımız Emin Ellerde"

29.03.2024


Seçimlere sayılı günler kala CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Seçim Koordinasyon Merkezi'nde 2024 Mahalli İdareler Seçimi ve seçim güvenliği hakkında açıklama yaptı. CHP’nin yerel seçimler için aldığı güvenlik önlemlerini ve yapılan görevlendirmeleri anlatan Başkan Aslanoğlu, AKP’li yöneticilerin konuya ilişkin bir açıklama yapmaması ve bir güvenlik önlemi almamasını eleştirerek, “Bizler sandık güvenliğinde bu kadar hassasız ama AKP sandık güvenliğiyle fazla ilgilenmiyor. Çünkü sandığın güvenli olmaması işlerine geliyor. Onlar neler yapıyor merak ediyoruz. Bir açıklama bekliyoruz” dedi.


31 Mart Yerel Seçimlerine 3 gün kala seçim güvenliği ile ilgili açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, geçmiş seçimleri hatırlatarak, seçim güvenliği konusunda endişeler olmasının normal olduğunu söyledi. Aslanoğlu, “Geçmişte trafolara kediler girdi, çöplerden oy pusulaları toplandı. Mühürsüz oy pusulaları tartışmaları yaşandı. O günden sonra halkımızda seçim güvenliğine ilişkin endişeler oluştu bu endişeler haklıdır. Ama CHP uzun süredir seçim ve seçim güvenliğine ilişkin o tek bir oyun bile heba olmasını engellemek için önlem aldı. Halkımız gönül rahatlığıyla sandıklara gidip oyunu kullanmalı. Tabii halkımız eğer durumları oy veriyorsa sandıklar açıldığında sandıklara gidip sandıklara sahip çıkmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

“SANDIK VE SİSTEMDE UYUŞMAZLIK VARSA 5 DAKİKA SONRA TESPİT EDİP, 1 DAKİKA SONRA İTİRAZ ETMİŞ OLUYORUZ”

İzmir’deki seçmen sayısı ve CHP’nin seçim güvenliği sistemine ilişkin bilgi veren Aslanoğlu, bu seçimde hazırlıklara çok önce başladıklarını belirtti. Aslanoğlu, “İzmir’de 10 bin 200 olan sandık sayısı bu seçimde 10 bin 600 civarına yükseldi. Bin 654 okulda sandıklar kurulacak. Yaklaşık 40 bin kişilik bir orduyla İzmir sandıkları güven içinde olacak. Sandık aslında son saniye uygulamalarıyla kontrol altında tutulmuyor. Sandı görevlilerimiz, yedek görevlilerimiz, müşahitlerimiz, hukuk komisyonumuz, avukatlarımız ve müşahitlerimizle sandıklara sahip çıkıyoruz. Seçim günü biz sandıklardan sonuçları nasıl alıyoruz? Her bölgede bir bilişim sorumlumuz var ve o kişi sandıktan çıkan sonucu cep telefonuyla bizimle paylaşıyor. Ayrıca ıslak imzalı tutanaklar bize geliyor. Aynı zamanda da YSK’nın sonuçlarını alıyoruz. Bu üç ayağı kıyaslayarak bir uyuşmazlık varsa uyarı veriyoruz. Eğer bir uyuşmazlık varsa 5 dakika sonra tespit edip 1 dakika sonra itiraz etmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

"SANDIKLARIN GÜVENLİ OLMAMASI AKP’NİN İŞİNE GELİYOR"

CHP’nin seçim ve sandık güvenliği için yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini vurgulayan Başkan Aslanoğlu, AKP’li yöneticilerin bu konuda hiçbir çabalarının olmadığına dikkati çekerek, “Bizler sandık güvenliğinde bu kadar hassasız ama AKP sandık güvenliğiyle fazla ilgilenmiyor. Çünkü sandığın güvenli olmaması işlerine geliyor. Onlar neler yapıyor merak ediyoruz. Bir açıklama bekliyoruz” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim üç aşamadan oluyor. Bir seçim öncesi var. Seçim günü yaptığımız çalışmalar ve seçim günü sandıklar açıldıktan sonra itiraz aşaması var. Sandıklarda seçim güvenliğiyle ilgilenen o kadar arkadaşımız var ki… Onların eğitimlerinin olması gerekiyor. Okul ve kat sorumluları havuzumuz oluşturuldu. Ayrıca hem parti okulumuz hem de ilçe başkanlıklarımız tek tek görevlileri arayarak teyit aldı. Seçmen listeleri kontrol edildi, analiz edildi. Ülke maalesef öyle bir hale geldi ki bir şey olsa 3 kez kontrol ediyoruz. Bu seçmenler nereden geldiler, yığma seçmen var mı gibi. Biz, çok seçmenin olduğu yerlere gidiyoruz. Bir yığma olayı mı var gerçek mi? O seçmenler yaşıyor mu? Bunları kontrol ediyoruz. Bunların ardından okul sorumluları ve okul bilişim sorumlularını tespit ediyoruz. Hukuk sorumlularımızı tespit ediyoruz. Çoklu sandık olan her okulda bizim avukatlarımız muhakkak bulunuyor. 3 milyon 459 bin 745 seçmenimiz var. 45 bin 460 gencimiz ilk kez oy kullanacaklar. En çok seçmen ve en çok sandık Buca’da. En küçük seçim bölgesi de Beydağ. 10 binin altında seçmen ve 42 sandığı var. Sandıkların tamamında 21 bin 480 sandık görevlimiz var. 2 bin 7 okul sorumlumuz var. Sandık görevlileri için 14 eğitim düzenlendi. Baronun görevlendirdiği avukatların dışında 550 avukatımız sadece CHP adına görev yapacak. Her seçim dönemi ALO Sandık güvenlik Sistemi oluşturuyoruz. Gün içerisinde vatandaşlarımızın şüpheli gördükleri konuları bizlere aktarmalarını sağlıyoruz. Bu ekibimiz 10 kişiyle çalışıyor. Bizim merkezimiz il başkanlığımız. İşlemler oradan yürütülüyor. Bütün önlemleri alıyoruz. Trafoya kedi kaçmasın diye jeneratörle de besliyoruz. Her zaman bir hukuk kriz masamız olur. İlçelerde çözülemeyen sorunlar il başkanlığındaki kriz masasına gelir. Bu ekip itiraz süresi sona erene kadar görev başındadırlar. İtirazlar sürdüğü sürece alışmalar devam eder. Sabah 6’da tek tek sadık görevlisi arkadaşlarımızla konuştuğumuzda hasta olan ya da o gün görev yapamayacak olan varsa onları yerine hemen yedekleri görevlendiriyoruz.

"TOPLAMDA 39 BİN 476 GÖREVLİYLE SEÇİM GÜNÜ CHP OLARAK SAHADA OLACAĞIZ"

Çok büyük bir bilişim ordumuz var. 2 bin 659 bilişim ordumuz var. Biz bu arkadaşlarımızı çok uzun süredir eğittik. Biz bu sistemi Türkiye çapı da dahil olmak üzere 3 kez test ettik. Bu akşam da Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel’in de takip ettiği 4. ve son tatbikatımız olacak. Tüm Türkiye aynı anda giriyoruz. Sistemin eksikleri var mı ekibimiz bunları kontrol ediyor. Bilişim Koordinasyon Masamız, bilgisayara veri girerseniz işler. Buradaki mevzu; sandık başındaki arkadaşlarımızın veri girişini yapması gerekiyor. CHP’de arkadaşlarımız yüzde 100 veri girişini sağlıyor. Biz bugüne kadar böyle bir sorun yaşamadık. Ayrıca okul bilişim sorumlularımız da okullarda tek tek yoklama alıyorlar. Islak imzalı tutanakları ilçe merkezlerinde sisteme giriyor. İlde de bu verileri takip eden 32 kişilik bir ekip var. Bir uyuşmazlık olursa ilçelere bildiriyor. Biz toplamda 39 bin 476 görevliyle seçim günü CHP olarak sahada olacağız. Ayrıca müşahit olmak için her gün bizi arayan arkadaşlarımız var. Sandıklarda yeterli müşahidimiz olmasına rağmen vatandaşlarımızın içi rahat etsin diye müşahit olmak isteyen arkadaşlarımızı görevlendiriyoruz.

"GÖNLÜMÜZÜN FERAH OLMASININ EN İYİ YOLU SANDIĞIMIZA SAHİP ÇIKMAKTIR"

Vatandaşlarımız geçmişte yaşanan trafoya kedi girmesi, çöpten oy çıkması ya da ülkenin zor bölgelerinde yaşanan seçim hileleri nedeniyle İzmir’de de tedirginler. Bazen İzmir’in en merkezi ilçelerinden birinde sandık görevlilerinin sandık başında olmadığı söyleniyor ve troller vasıtasıyla bu sosyal medyada döndürülüyor. Bunların hepsi vatandaşların sandığa gitmemesi için kötücül işler. Bizim bırakın 2-3 kişiyi çok daha fazla görevlimiz sandıkların başındadır. Tabii gönlümüzün ferah olmasının en iyi yolu sandığımıza sahip çıkmaktır. Gözümüzle görürsek gönlümüz rahat olur."