CHP İzmir 23 Nisan'ı Cumhuriyet Meydanı'nda Çocuklarla Kutladı - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'dan 23 Nisan Mesajları.

23.04.2024

CHP İzmir İl Başkanlığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda kutladı. İl başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, YDK Üyeleri Özkan Tice ve Ekincan Aksoy, İlçe Örgüt ve İlçe Belediye Başkanları ile çok sayıda partili ve vatandaşın katılımıyla yapılan tören, Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.


Çelenk sunumu, saygı duruşunun yapılması ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu yaptı. Aslanoğlu konuşmasında şunlara yer verdi;


"23 Nisan Aydınlık Güneşimizdir. Kutlu Olsun"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, "Milli İradenin ülke yönetimine yansımasının 104. yılında, bizlere bu emaneti ve gururu miras bırakan, Ebedi Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundayız. Büyük Liderimizin Aziz hatırası önünde saygıyla eğilirken, başta çocuklarımız olmak üzere, tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Bu Bayram gelecek güzel günlerin habercisi olsun. Zor günlerden çıkışımızın ışığı ve yeniden umudun yeşerdiği bu baharda, aydınlık güneşimiz olsun. Güzel İzmir’im Bayramımız kutlu olsun" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:


"23 Nisan Makus Tarihimiz İçin Dönüm Noktası Oldu""

Bugün, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin milletin iradesine teslim edildiği ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde Milli Mücadelede gösterdiği azim ve kararlılık, bugünkü mücadelemizin daha çağdaş bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da ilham kaynağıdır. Ulusal egemenlik, ulusun namusu ve şerefidir. 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi değil, kurulma aşamasında olan genç cumhuriyetimizin demokrasiyle tanışması ve demokrasiye geçişin ilk adımıdır. Milletimizin üzerindeki kara bulutlar, Gazi Meclisimizin kurulmasıyla dağılmaya başlamıştır. Ateşkes antlaşması adı altında, işgale direnmeyen zamanın saray hükümetine ve İzmir’in işgaline ses çıkaramayan iş birlikçilere karşı, milletin sesi ve direnişin simgesidir Türkiye Büyük Millet Meclisi.


Bu Millet Yeni Acılara ve İhanetlere İzin Vermemiştir"

Amasya Genelgesi ve Erzurum Kongresiyle ete kemiğe bürünmeye başlayan birinci meclis, nihayetinde 23 Nisan 1920’de “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ve “Manda ve Himaye Kabul Edilemez” şiarlarıyla açılmıştır. İşte bu kuruluş ilkeleri, bizlere önce milli mücadeleyi kazandırmış, bu zafer sonrasında cumhuriyet ile taçlandırılarak tam bağımsızlık ilan edilmiştir. 23 Nisan 1920’den sonra bu millet karanlık ve makus tarihini yenmiş, aydınlık ve güçlü bir Türkiye doğmuştur. O günkü kararlılık ve azim, bugünkü güçlü cumhuriyetimizin temel taşıdır. Elbette o tarihten sonra da karşı devrimciler, işbirlikçiler, demokrasi ve cumhuriyet düşmanı olan gericiler ortaya çıkmıştır. Ama bu millet bu vatanda yeniden acılara, ihanetlere izin vermemiştir. Her gelen yeni cumhuriyet nesli, emaneti teslim aldığı bir önceki nesilden daha da yukarıya taşımıştır cumhuriyetin ışığını.


"Milli İrade CHP'yi Birinci Parti Yapmıştır""

Ve her kalkışmada, cumhuriyet düşmanlarını tarihin karanlık sayfalarına gömmüştür. Bizler 31 Mart’tan sonra, güneşli günleri müjdeleyen, bayram coşkumuzu katlayan günlerden geçiyoruz. Cumhuriyetin ilkelerinde birleşen, milletin iradesiyle yükselmekte olan Türkiye ittifakı, çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı yeniden umutlandırmış, yüzleri güldürmüştür. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk yerel seçimlerinde milletin iradesinin tecelli bulmasıyla yüzyılın değişimini vaat eden bir geleceğe adım atılmıştır. Yüzyılın değişimi, çocuklarımızdır. Yüzyılın değişimi, kadınlarımızdır. Yüzyılın değişimi, eşitlik, adalet ve hizmettir. Yüzyılı değiştirecek olan sizsiniz… Yüzyılın değişimini yapmak isteyen Cumhuriyet Halk Partisi’ni, milli irade Türkiye’nin 1. Partisi yapmıştır.


"Verilen Her Oyun Hakkını Hizmetle Ödeyeceğiz""

Milletimiz, bize verdiği bu payenin karşısında bizleri asla şımarık kibir abideleri olarak görmeyecektir. Birileri gibi kibre düşmeyeceğiz. Şuna emin olunuz ki, Milletimiz bizleri, 23 Nisan’ı, bizlere bırakanların kararlığı ve çalışkanlığı içinde, hizmet aşkıyla çalışırken görecek. Çocuklarımızın geleceğini özlü sözlerle değil, hizmet ederek ve üreterek kuracağız. Bunun için, Kadınlar ve gençlerle kurduğumuz bir hizmet ordumuz var. İzmir’de bu hizmet ordusunun neferi olan belediye başkanlarımız, verilen her oyun hakkını, cumhuriyete olan borçlarını, çocuklarımızı gülümsetecek hizmetlere imza atarak ödeyecekler. Bu hizmetler hiç kimseyi ayırt etmeksizin, 23 Nisan’ın ruhuna uygun bir biçimde herkese eşit olarak yayılacak. Bu bayramlar milli birliğimizi güçlendirerek en büyük görevimiz olmalı. Çünkü artık ayrışmaktan, bölünmekten, etiketlenmekten ve hamasetten yorulduk.


"İzmir Valimizi Tebrik Ediyorum""

İzmir’de 23 Nisan’ı hep beraber kutlamamız için çağrı yapan, tüm İzmirlileri meydana davet eden İzmir Valimiz Sayın Süleyman Elban’a da teşekkür ediyorum. Milli bayramları kutlamayan Devletten sıkılmıştık. illi Bayramlarda çelenk koymaya bile müsaade etmeyen, kendini devlet sanan bürokratlardan sıkılmıştık. Devletin Valilerinden siyasetten uzak, birleştiren mesajlar duymak hepimizin özlediği bir tavır. İzmir Valimizi bu birleştiren tavrı sebebiyle, sizlerin huzurunda tebrik ediyorum. AKP’nin valilerini, devlet valisi gibi görmemizi sağlayacak milletten yana tavırlara davet ediyorum. Herkes bilsin ki Devlet, millete hizmet için vardır. Bizler bu millete hizmet etmek için canla başla çalışacağız. Kendini devlet sanan bürokratlarda milletin sesini iyi dinlemeli.

Bugünü doya doya kutlayın, şarkılar söyleyin, kahkahalar atın, dans edin ve eğlenin. Bu bayram en çok sizin hakkınız. Sizlere söz veriyoruz, bu bayramları kutlamanız için verilen mücadeleleri, yaşanan zorlukları ve acıları sizlere yaşatmayacağız. Emaneti sizlere daha güçlü ve daha derine kök salmış şekilde teslim edeceğiz. Bugün Ata’nın huzuruna gelerek emanete sahip çıkan, İzmir’in cesur ve cumhuriyet sevdalı insanları. 

Bize bu yolu çizen, mücadeleyi devreden, Çocuklarımıza bu bayramı armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve saygı ile anıyorum. Çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyor, halkımıza birlik içinde kutlayacağı nice 23 Nisan’lar diliyorum.


Aslanoğlu'nun ardından kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'da alanda bulunan İzmirlilere seslenerek şu mesajları verdi;


"Haksızlığa Maruz Kalmış Herkesiz"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanlığının Cumhuriyet Meydanında düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda önemli mesajlar verdi. Tugay, "31 Martta yapılan seçim gerçekten partimiz adına son yıllarda özlediğimiz başarıyı getiren seçim olduğu için hepimizi gururlandırmış, umutlandırmıştır. Bu sonucun mimarı olan CHP örgütünü yürekten selamlıyorum, saygılarımı sunuyorum. 104 yıl önce ulusumuza egemenlik hakkını vermek adına atılan ilk adımdı parlamentonun ve TBMM'nin kurulması. O günden bugüne demokrasi ağacının kökleri ve dalları yükseldi. Son seçimden sonra, insanların gözlerindeki umudu, bizden beklediği güzel günleri gözlerinde ve sözlerinde duyarken, biz artık CHP olarak daha fazla çocuk, genciz, kadınız, işçiyiz, emekçiyiz, çiftçiyiz, emekliyiz. Daha fazla bu ülkede haksızlığa maruz kalmış olan herkesiz" dedi. 


Tarikatların pençesinde kaç çocuk olduğunu biliyor muyuz?

Çocuk işçileri hatırlatan Tugay, "Biz CHP'yiz, bu ülkede kimsesizlerin kimsesi olmak üzere kurulmuş olan Cumhuriyetin bekçileriyiz. Ben, bugün barınma hakkı olmayan, elinden alınmış çocuğumuz var mı diye düşünmeden edemiyorum. Karnı aç olan, yemeği bulamayan çocuğumuz var mı! Yatağa girdiğinde karnı aç olan çocuğumuz var mı! Biz burada bayram kutluyorken bir tamirhanede kirli elleriyle çalışan çırak çocuğumuz var mı! Almanya'da 18 yaş altında çalışmak yasak. Biz bunu konuşabiliyor muyuz, çocuklar çalışmasın, eğitim alsın, oyun oynasın diyebiliyor muyuz! Yamanlar'daki çocukların okulları kapatıldığı için başka yerlere gidecek araç arıyorlar. O araçları belediye temin etmezse okula gidemiyorlar. Tarikatların pençesinde kaç çocuk olduğunu biliyor muyuz?" diye sordu. 


"Bugün Vera'nın da Bayramı""

Gezi davası mahkumlarına ilişkin konuşan Tugay, "Bugün 23 Nisan çocuk bayramı, çocuklarımız için bayram diyoruz ama galiba bazı çocukların bayramı olmadığını da tam olarak bilmemiz gerekiyor. Gezi davasında mahkum olan Tayfun Kahraman, kızından ayrılırken ona nasıl sarıldı, hatırlıyor musunuz? Bugün o çocuğun da, Vera'nın da bayramı. Biz CHP'yiz, nerede yanlış varsa karşısında, nerede doğru varsa yanında olacağız. Mücadele etmemiz gereken zamanlarda alanlarda hep birlikte olacağız. Bize bakan gözlerde ben bu beklentiyi görüyoruz. Önümüzdeki dönem iktidar olmak için sizden çok şey bekliyoruz diyorlar" ifadelerini kullandı ve şu açıklamalarda bulundu: 


"Ben Bu Ruha İnanıyorum""

Ben görevimi yerine getireceğim, her anım bu yiğit arkadaşlarla birlikte nasıl hizmet ederek geçiyor göreceksiniz. Bu alan hınca hınç dolmalı, nerede haksızlık varsa karşısında olmalıyız. CHP'ye yakışanı yapmalıyız. Buralar sadece yapmış olmak için yapılan törenler olmamalı. Bir dahaki bayramlarda buraya sığmayalım. Herkesi kolundan tutun ve buraya getirin. Atatürk'ün partisi neymiş, birinci parti neymiş görsün bu şehir ve ülke. Var mısınız? Ben o ruha inanıyorum. O ruh mücadele etti ve seçimleri kazandırdı, o ruh CHP'yi iktidar yapacak.